LONG ISLAND CHESS NUTS

PREVIOUS  BUGHOUSE  TOURNAMENTS

 

Bughouse # 11: Fri. Feb. 8, 2008:

          RESULTS (33 teams participated):

          1. First Place: the team of Matthew Masino & Thomas Koslowski

          2. Second Place: the team of Adam Weser & Garrett Kemp, who had to miss the last round

          3. Third Place: the team of Jerry Towns & Matthew Mangini

 

Top Adult/Child Team: Simon Popkin & Adam Sheinkin

 

Top 3rd Grade & Under: the team of Steven Sun & Warren Wang

 

Best Team Name (as voted by the audience): "Grandmaster Faster"  -  Madeline Simms & Justin Toby

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Bughouse # 7: Sat. Dec. 18, 2004:

          RESULTS:

          1. First Place: the team of Jerry Towns & Jason Gargano

          2. Second Place: the team of Matthew Masino & Thomas Koslowski

          3. Third Place: the team of Martin Sobin & Michael Sobin, who also won the Top Adult/Child Team Trophy

 

 

Bughouse # 6: Fri. June 4, 2004:

          RESULTS:

          1. First Place: the team of Matthew Masino & Thomas Koslowski

          2. Second Place: the team of Aaron Davidson & Jarrett Esposito

          3. Third Place: the team of Martin Sobin & Michael Sobin

 

 

Bughouse # 5: Fri. March 6, 2004:

          RESULTS:

          1. First Place: the team of Aaron Davidson & Jarrett Esposito

          2. Second Place: the team of Jerry Towns & Jason Gargano

 

 

Bughouse # 4: Fri. Nov. 7, 2003:

                 This event took place in  the ballroom of the Ruth Harley University Center at Adelphi University, in Garden City.

                 There were 52 teams with 104 players (breaking the last record!).  The youngest player was 6 years old, and the oldest 

                  was a  grandparent in his 70's.  The tournament was fast-paced and lots of fun!

                 Thanks to our great staff, who handled the crowds and all the games very efficiently:

                 Jason Luchan (who did a super job on the computer!), Bob Sostack, Brian Karen, and Elias Lanides.

           RESULTS:

          1. First Place: "J & J"  -  Jerry Towns & Jason Gargano  -  $100.00 & the 1st place trophies (perfect score of 6 - 0).

 

          2. Second Place: Five teams tied for 2nd place, all with 5 - 1 scores, sharing the 2nd place prize:

                  "The Rookies"  -  Matthew Masino & Thomas Koslowski - also winning the 2nd place trophies on tie-breaks

                  "Pascucci & Lesko"  -  William Pascucci & Ryan Lesko - also winning the 3rd place trophies on tie-breaks

                  "The Rubinators"  -  Adam Rubin & Max Rubin

                  "Knightmare"  -  Andrew Gargano & Jonathan Gargano

                  "Max & Noah"  -  Max Schmitt & Noah Schmitt

 

         3. The Highest-Scoring Adult/Child Team Trophy went to "We're U Knighted"  -  Mr. Morris Horowitz & Adam Solomon

 

         4. The Best Team Name award was won by "Dr. Checkall & Mr. Fryed"  -  Dr. Joseph Masci & Jonathan Masci

                                 With a very strong field of 7 finalists, they won by the greatest applause!

 

 

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>